Kaštieľ vo Svätom Antone

svanton1

    Kaštieľ patrí do skupiny neskorobarokových sídiel, ktoré vznikli za veľkej stavebnej činnosti uhorskej aristokracie vernej Habsburgovcom v bojoch proti Tukom a stavovským povstaniam. Baroková štvorkrídla podoba kaštieľa je výsledkom viedenského architekta Jána Enzenhofera , ktorý v rokoch 1744 –1750 na podnet majiteľa kaštieľa Andreja Jozefa Koháryho vypracoval projekty. Terénne danosti podmienili aj plochu a účel jednotlivých krídiel.

    V západnom krídle kaštieľa sú miestnosti zariadené pôvodným historickým nábytkom. Slúžili ako hosťovské, neskôr v 2. pol. 19. storočia sa stali obytnými miestnosťami posledného majiteľa kaštieľa Filipa Cokurga. Je to zbierka veľkej umelecko-historickej hodnoty, ktorá dokumentuje krásu a zručnosť umeleckého remesla najrôznejšieho druhu od 18. do 20. storočia. -V severnom reprezentačnom krídle sú zlatom zdobené drevené obklady stien, stropné fresky, a štuky, textilné tapety, majolikové pece, intarzované parkety, výtvarné diela, nábytok a sedacie súpravy, krištáľové lustre a benátske zrkadlá. -Východné krídlo je zariadené nábytkom 19. storočia, sú to obytné miestnosti bulharského cára Ferdinanda Coburga, posledného užívateľa kaštieľa. Je zariadené jednoduchšie, pohodlnejšie a účelne. -V južnom krídle kaštieľa je umiestnená neskorobaroková kaplnka Nanebovzatia Panny Márie, s pôvodnou freskovou výzdobou. Prízemie kaštieľa je venované poľovníckej expozícii.

    Parkový komplex pri kaštieli tvorí 5 ha park a 25 ha lesopark, ktoré sú bohaté na chránené druhy cudzokrajných stromov, a aj takých, ktoré sú rozšírené jedine na tomto geografickom území. V parku je aj významný a unikátny vodný systém.
Vytlačené z webovej stránky http://www.hokovce.sk/
Stránku vytvorilo r65 studio s.r.o., J.Mikulku 7, 963 01, Krupina, www.r65studio.sk / 0908 519 314.
Obsah generuje redakčný systém AdministriX.